Bugun...


ZEYNEP TUNÇ

facebook-paylas
ONUNCU YIL NUTKU (29 Ekim 1933)
Tarih: 31-10-2022 15:41:00 Güncelleme: 31-10-2022 15:41:00


 
 

C:\Users\New\Downloads\Onuncu yıl.jpg

 Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun onuncu yılı önceki yıllara göre daha bir görkemli törenlerle kutlanmıştır. Aylar öncesinden hazırlıklar başlamış, komisyonlar oluşturulmuştu. Marşlar yazılmıştı. Onuncu yıl marşı, o şekilde ortaya çıkmıştır.

29 Ekim 1933 günü İstanbul Beyazıt Meydanı ’nda yüzellibin kişiden daha fazla bir kalabalık toplanmıştı. Bayram Geçit Resmi’ ne bir tümen asker, doksan okul, yüzden fazla esnaf örgütü katılmıştı. Gece fener alayları düzenlenmiş, birçok insan töreni izleyebilmek için damlara çıkmıştı.

Ankara ’da ise, şehre çevreden, Anadolu’ nun değişik yerlerinden yaklaşık doksanbin kişi gelmiş, sokakları yüzellibin kişi doldurmuştu. Şehirde bazı sıkıntılar başgöstermişti. Sular yeterli olmamıştı. Otellerde bir kişilik odalarda üç, dört kişi yatmış, okullar ve bazı kurumlar yatakhane haline getirilmişti. Kahvehanelerde geceleyenlerin sayısı çoktu. Ankara ’da süslenmemiş tek bir ev yoktu. En uzak mahalle araları, ara sokaklar bile süslenmişti.

29 Ekim günü :

Saat 10.30 da radyoda anons yapıldı : "Gazi askeri teftiş ediyor" , "Gazi izcileri teftiş ediyor".

Gazi nereye gitse, yer yerinden oynuyordu.

Ankara ’da düzenlenen Cumhuriyet’ in onuncu yıl töreninde Cumhur başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, halka  Onuncu Yıl Nutku ile hitap etmiştir.

Türk Milleti!..

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanızı gönülden dilerim!

N e M u t l u T ü r k ü m D i y e n e ! ! ! . .

Kaynak : 

-Prof Dr Yücel Özkaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı, Atatürk Araştırma Merkezi, syf 584 - 592Bu yazı 205 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI